• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Zuchy w Akademii Pana Kleksa

25 lipca 2019

1 Zdołbunowska Gromada Zuchowa „Leśni przyjaciele” w tym roku trafiła do Akademii Pana Kleksa. Zuchy brały udział w lekcjach pana Kleksa i odbywały wędrówki śladami bohaterów wielu bajek. Wykonując wiele pożytecznych rzeczy, można było zdobyć różne sprawności: Pan Kleks, Piotruś Pan, Krasnoludek, Bajarz/bajarka, Przyjaciel ptaków.

Sierpniowe obchody

25 sierpnia 2018

Wzruszające i podniosłe, ale również radosne i optymistyczne nastroje towarzyszyły uczestnikom uroczystości w Kostiuchnówce. Polski cmentarz wojenny w Polskim Lasku jest tradycyjnym już miejscem obchodów świętowania rocznic i wydarzeń dla Polaków na Wołyniu. Tym razem odbywały się one przede wszystkim z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale współgrały z nimi jeszcze dwa wydarzenia: Rok Harcerstwa ogłoszony przez Senat RP oraz jubileusz dwudziestolecia harcerskiej służby pamięci na Wschodzie. Współorganizatorem obchodów był Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur.

Dookoła świata

14 lipca 2018

Od dawna mówimy, że świat kręci się wokół Kostiuchnówki. Teraz udowodniły to zuchy, które przyjechały do nas na kolonie i założyły Akademię Małych Podróżników. Dzieci już pierwszego dnia ruszyły w drogę. Nie tylko przemierzyły drogę z południa Polski na północ, ale też postanowiły podbić kosmos. Pomagali im w tym Mikołaj Kopernik, Zawisza Czarny i Józef Piłsudski.

W swoim kraju

7 lipca 2018

W swoim kraju - pod takim hasłem odbył się tegoroczny obóz harcerskiego hufca Wołyń. W tym roku z okazji 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę u niektórych harcerzy, harcerek, instruktorów i instruktorek pojawiła się na rękawie sprawność "100 po 100". 

Pamięci por. Jana Hajca

10 czerwca 2018

Zasadzeniem dębu i odsłonięciem pomnika mieszkańcy Książnic i Mielca uczcili pamięć porucznika Jana Hajca - urodzonego właśnie tutaj żołnierza I Brygady Legionów Polskich. U stóp obelisku złożona została urna z ziemią z Pobojowiska Kostiuchnowskiego w Polskim Lasku.

Zlot drużynowych

22 kwietnia 2018

Tegoroczny sezon letni rozpoczynamy zlotem drużynowych. Przyjechali na niego druhowie i druhny z Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego, Zgierza, Sieradza, Łodzi i Brzezin, a także Równego i Zdołbunowa. Dołączyli do nich pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dwa dni pobytu na Wołyniu to czas intensywnych zajęć harcerskich pod znakiem przyjaźni, przygody i służby.